Themes - Twenty Sixteen - en to nb_NO translation catalogue (73 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
nb_NO: Twenty Sixteen er en moderne utgave av en evig populær WordPress layout — det horisontale toppbanneret med en valgfri høyre sidekolonne som fungerer perfekt for blogger og nettsteder. Det har vakre standard fargevalg med valg for egendefinerte farger, et harmonisk og fleksibelt rammeverk med mobil-først tilnærming, og er upåklagelig finpusset til minste detalj. Twenty Sixteen lar din WordPress se vakker ut over alt.

en: Bright Red
nb_NO: Lyselrød

en: Dark Red
nb_NO: Mørkerød

en: Medium Brown
nb_NO: Mellombrun

en: Dark Brown
nb_NO: Mørkebrun

en: Light Blue
nb_NO: Lyseblå

en: Bright Blue
nb_NO: Lyseblå

en: Blue Gray
nb_NO: Blågrå

en: White
nb_NO: Hvit

en: Light Gray
nb_NO: Lysegrå

en: Medium Gray
nb_NO: Mellomgrå

en: Dark Gray
nb_NO: Mørk grå

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
nb_NO: Fortsett å lese<span class="screen-reader-text"> «%s»</span>

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
nb_NO: Rediger<span class="screen-reader-text"> «%s»</span>

en: Red
nb_NO: Rød

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
nb_NO: En kommentar til &laquo;%s&raquo;

[ctx: submit button]
en: Search
nb_NO: Søk

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
nb_NO: Søk &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
nb_NO: Søk etter:

en: Footer Social Links Menu
nb_NO: Sosiale medier-meny i bunntekst

en: Footer Primary Menu
nb_NO: Hovedmeny i bunntekst

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
nb_NO: Widgeter som legges til her vises i din sidekolonne.

en: Featured
nb_NO: Fremhevet

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
nb_NO: Det ser ikke ut til at vi kan finne det du leter etter. Kanskje et søk kan hjelpe.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
nb_NO: Beklager, men det var ikke noe som passet til ditt søk. Vennligst prøv igjen med andre søkeord.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
nb_NO: Klar for å publisere ditt første innlegg? <a href="%1$s">Begynn her</a>.

en: Nothing Found
nb_NO: Intet funnet

en: View all posts by %s
nb_NO: Vis alle innlegg av %s

en: Author:
nb_NO: Forfatter:

en: Previous post:
nb_NO: Forrige innlegg:

en: Previous
nb_NO: Tidligere

en: Next post:
nb_NO: Neste innlegg:

en: Next
nb_NO: Neste

en: Search Results for: %s
nb_NO: Søkeresultater for: %s

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
nb_NO: Stikkord

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
nb_NO: Kategorier

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
nb_NO: Publisert

en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
nb_NO: Legg igjen en kommentar<span class="screen-reader-text"> til %s</span>

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
nb_NO: Forfatter

en: Yellow
nb_NO: Gul

en: Gray
nb_NO: Grå

en: Dark
nb_NO: Mørk

en: Main Text Color
nb_NO: Primær tekstfarge

en: Default
nb_NO: Standard

en: Secondary Text Color
nb_NO: Sekundær tekstfarge

en: Link Color
nb_NO: Lenkefarge

en: Page Background Color
nb_NO: Bakgrunnsfarge for side

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
nb_NO: <span class="meta-nav">Hører til</span><span class="post-title">%title</span>

en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
nb_NO: Twenty Sixteen krever minimum WordPress versjon 4.4. Du bruker versjon %s. Vennligst oppgrader og forsøk igjen.

en: Base Color Scheme
nb_NO: Grunnpalett

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
nb_NO: Full størrelse

en: Pages:
nb_NO: Sider:

en: Next Image
nb_NO: Neste bilde

en: Previous Image
nb_NO: Forrige bilde

en: Menu
nb_NO: Meny

en: Skip to content
nb_NO: Gå til innhold

en: expand child menu
nb_NO: Utvid undermeny

en: collapse child menu
nb_NO: Slå sammen undermeny

en: Content Bottom 1
nb_NO: Under innhold 1

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
nb_NO: Vises under innholdet til innlegg og sider.

en: Content Bottom 2
nb_NO: Under innhold 2

en: Sidebar
nb_NO: Sidekolonnen

en: Social Links Menu
nb_NO: Sosiale medier-meny

en: Primary Menu
nb_NO: Hovedmeny

en: Proudly powered by %s
nb_NO: Drevet av %s

en: Comments are closed.
nb_NO: Det er stengt for kommentarer.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
nb_NO[0]: %1$s kommentar til &laquo;%2$s&raquo;
nb_NO[1]: %1$s kommentarer til &laquo;%2$s&raquo;

en: Page
nb_NO: Side

en: Next page
nb_NO: Neste side

en: Previous page
nb_NO: Forrige side

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
nb_NO: Det ser ikke ut til at noe ble funnet på denne adressen. Kanskje du kan prøve et søk?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
nb_NO: Oops! Denne siden ble ikke funnet

note: Author of the theme
en: the WordPress team
nb_NO: WordPress-gjengen
