Themes - Twenty Twenty - en to cs_CZ translation catalogue (114 entries)

note: Description of the theme
en: Our default theme for 2020 is designed to take full advantage of the flexibility of the block editor. Organizations and businesses have the ability to create dynamic landing pages with endless layouts using the group and column blocks. The centered content column and fine-tuned typography also makes it perfect for traditional blogs. Complete editor styles give you a good idea of what your content will look like, even before you publish. You can give your site a personal touch by changing the background colors and the accent color in the Customizer. The colors of all elements on your site are automatically calculated based on the colors you pick, ensuring a high, accessible color contrast for your visitors.
cs_CZ: Šablona Twenty Twenty (2020) je navržena tak, aby plně využila flexibilitu blokového editoru. Organizace a firmy mají možnost vytvářet dynamické vstupní stránky s nekonečnými možnostmi rozložení s pomocí bloků skupin a sloupců. Díky centrovanému sloupci pro obsah a pečlivě vyladěná typografii je tato šablona perfektní také pro tradiční blogy. Kompletní styly editoru vám zobrazí finální vzhled vašeho obsahu ještě než jej publikujete. Web můžete také upravit dle vašich preferencí pomocí úpravy barev pozadí a  zvýraznění v nabídce Přizpůsobení. Barvy částí stránky se nastavují automaticky dle barev, které vyberete a zajistí tak vysoký kontrast pro vaše návštěvníky.

[ctx: Theme starter content]
en: The New UMoMA Opens its Doors
cs_CZ: Otevírá se nové UMoMA

en: View Archive <span aria-hidden="true">&rarr;</span>
cs_CZ: Zobrazit archiv <span aria-hidden="true">&rarr;</span>

[ctx: A string that is output before one or more categories]
en: In
cs_CZ: V

en: Apply a custom color for links, buttons, featured images.
cs_CZ: Použijte vlastní barvy pro odkazy, tlačítka a náhledové obrázky.

en: August 1 -- December 1
cs_CZ: 1. srpna – 1. prosince

en: Become a Member and Get Exclusive Offers!
cs_CZ: Staňte se členem a získejte exkluzivní nabídky!

en: Custom
cs_CZ: Vlastní

en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: From Signac to Matisse
cs_CZ: Od Signaca po Matisse

en: Join the Club
cs_CZ: Stát se členem

en: Members get access to exclusive exhibits and sales. Our memberships cost $99.99 and are billed annually.
cs_CZ: Členové získají přístup k exkluzivním exponátům a nabídkám. Naše členství stojí 1 999,99,-Kč a je účtováno ročně.

en: October 1 -- December 1
cs_CZ: 1. října – 1. prosince

en: Overlay Background Color
cs_CZ: Překrytí barvou pozadí

en: Overlay Opacity
cs_CZ: Míra průhlednosti

en: Overlay Text Color
cs_CZ: Barva překryvu textu

en: Primary Color
cs_CZ: Základní barva

en: Read More
cs_CZ: Více

en: Settings for the "Cover Template" page template. Add a featured image to use as background.
cs_CZ: Nastavení pro šablonu stránky „titulní šablona“. Přidejte náhledový obrázek, který bude použit jako pozadí.

en: The Life I Deserve
cs_CZ: Život, který si zasloužím

en: The New UMoMA Opens its Doors
cs_CZ: Otevírá se nové UMoMA

en: The color used for the overlay. Defaults to the accent color.
cs_CZ: Barva použitá pro překrytí. Standardně se použije barva zvýraznění.

en: The color used for the text in the overlay.
cs_CZ: Barva použitá pro text v překrytí.

en: The exhibitions are produced by UMoMA in collaboration with artists and museums around the world and they often attract international attention. UMoMA has received a Special Commendation from the European Museum of the Year, and was among the top candidates for the Swedish Museum of the Year Award as well as for the Council of Europe Museum Prize.
cs_CZ: Výstavy tvoří UMoMA ve spolupráci s umělci a muzei po celém světě a často přitahují mezinárodní pozornost. UMoMA obdrželo zvláštní ocenění Evropského muzea roku a bylo jedním z nejlepších kandidátů na ocenění švédského muzea roku a také na cenu muzea Rady Evropy.

en: The premier destination for modern art in Northern Sweden. Open from 10 AM to 6 PM every day during the summer months.
cs_CZ: Nová destinace moderního umění na severu Švédska. Otevřeno denně v letních měsících od 10:00 do 18:00.

en: Theatre of Operations
cs_CZ: Bojiště

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political and philosophical issues are intrinsic to our programme. As visitor you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings and other events with free admission
cs_CZ: Se sedmi podlahami působivé architektury se UMoMA vyznačuje výstavami současného mezinárodního umění, někdy i s uměleckou historickou retrospektivou. K našemu programu patří existenciální, politické a filozofické otázky. Jste zváni na prohlídky komentovaných výstav, přednášek, filmová promítání a spousty dalších akcí s bezplatným vstupem

en: Works and Days
cs_CZ: Práce a dny

en: ”Cyborgs, as the philosopher Donna Haraway established, are not reverent. They do not remember the cosmos.”
cs_CZ: „Cyborgové, jak ustanovila filozofka Donna Haraway, nejsou důstojní. Nepamatují si vesmír.“

en: 404 not found
cs_CZ: Chyba 404 - nenalezeno

en: Search for:
cs_CZ: Výsledky vyhledávání:

note: translators: %s: HTML character for up arrow
en: To the top %s
cs_CZ: Nahoru %s

note: translators: %s: HTML character for up arrow
en: Up %s
cs_CZ: Nahoru %s

note: translators: %s: Number of search results
en: We found %s result for your search. | We found %s results for your search.
cs_CZ[0]: Byl nalezen %s výsledek.
cs_CZ[1]: Byly nalezeny %s výsledky.
cs_CZ[2]: Bylo nalezeno %s výsledků.

en: search again
cs_CZ: hledat znovu

note: Translators: 1 = comment date, 2 = comment time
en: %1$s at %2$s
cs_CZ: %1$s (%2$s)

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Your comment is awaiting moderation.
cs_CZ: Komentář čeká na schválení.

en: Leave a comment
cs_CZ: Napsat komentář

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
cs_CZ: 1 komentář u &bdquo;%s&ldquo;

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
cs_CZ[0]: %1$s reakce na &bdquo;%2$s&ldquo;
cs_CZ[1]: %1$s reakce na &bdquo;%2$s&ldquo;
cs_CZ[2]: %1$s reakcí na &bdquo;%2$s&ldquo;

en: Comments
cs_CZ: Komentáře

en: Comments are closed.
cs_CZ: Komentáře nejsou povoleny.

en: Primary
cs_CZ: Primární

en: Social Links Menu
cs_CZ: Menu pro sociální sítě

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
cs_CZ: Upravit <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Footer Menu
cs_CZ: Menu v zápatí

en: Pages:
cs_CZ: Stránky:

en: Footer
cs_CZ: Zápatí

en: Page
cs_CZ: Stránka

en: Secondary
cs_CZ: Sekundární

en: Page Not Found
cs_CZ: Stránka nebyla nalezena

note: translators: %d: ID of a post
en: #%d (no title)
cs_CZ: č.%d (bez názvu)

en: Accent Color
cs_CZ: Barva zvýraznění

en: Background Color
cs_CZ: Barva pozadí

note: translators: %s: Author name
en: By %s
cs_CZ: Autor: %s

en: By Post Author
cs_CZ: Od autora příspěvku

en: Categories
cs_CZ: Rubriky

en: Close Menu
cs_CZ: Zavřít menu

en: Close search
cs_CZ: Zavřít vyhledávání

en: Continue reading
cs_CZ: Pokračovat ve čtení

note: Template Name of the theme
en: Cover Template
cs_CZ: Titulní šablona

en: Creates a parallax effect when the visitor scrolls.
cs_CZ: Vytvoří paralaxní efekt, když bude návštěvník rolovat stránkou.

en: Desktop Expanded Menu
cs_CZ: Rozšířené menu pro počítač

en: Desktop Horizontal Menu
cs_CZ: Vodorovné menu pro počítač

en: Expanded
cs_CZ: Rozbaleno

en: Expanded Social links
cs_CZ: Rozšířené odkazy sociálních sítí

en: Fixed Background Image
cs_CZ: Statický obrázek na pozadí

en: Footer #1
cs_CZ: Zápatí č. 1

en: Footer #2
cs_CZ: Zápatí č. 2

note: Template Name of the theme
en: Full Width Template
cs_CZ: Šablona na celou šířku webu

en: Full text
cs_CZ: Celý text

en: Header &amp; Footer Background Color
cs_CZ: Barva pozadí v záhlaví a v zápatí

en: Horizontal
cs_CZ: Vodorovně

en: Make sure that the contrast is high enough so that the text is readable.
cs_CZ: Ujistěte se, že je dostatečně vysoký kontrast, aby byl text čitelný.

en: Mobile
cs_CZ: Mobil

en: Mobile Menu
cs_CZ: Mobilní menu

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
cs_CZ: Velké

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
cs_CZ: Větší

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
cs_CZ: Běžné

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
cs_CZ: Malé

en: Newer <span class="nav-short">Posts</span>
cs_CZ: Novější <span class="nav-short">příspěvky</span>

en: Newer Comments
cs_CZ: Novější komentáře

en: Older <span class="nav-short">Posts</span>
cs_CZ: Starší <span class="nav-short">příspěvky</span>

en: Older Comments
cs_CZ: Starší komentáře

en: On archive pages, posts show:
cs_CZ: V archivech zobrazovat příspěvkům:

en: Post
cs_CZ: Příspěvek

en: Post author
cs_CZ: Autor příspěvku

en: Post date
cs_CZ: Datum příspěvku

en: Powered by WordPress
cs_CZ: Používáme WordPress (v češtině)

en: Scales the logo to half its uploaded size, making it sharp on high-res screens.
cs_CZ: Změní měřítko loga na poloviční nahranou velikost, díky čemuž bude na obrazovkách s vysokým rozlišením velmi ostré.

en: Scroll Down
cs_CZ: Posunout dolů

en: Search
cs_CZ: Hledat

en: Search:
cs_CZ: Vyhledávání:

en: Show search in header
cs_CZ: Zobrazit vyhledávání v záhlaví

en: Show sub menu
cs_CZ: Zobrazit podmenu

en: Skip to the content
cs_CZ: Přejít k obsahu

en: Social Menu
cs_CZ: Menu sociálních sítí

en: Social links
cs_CZ: Odkazy sociálních sítí

en: Sticky post
cs_CZ: Zvýrazněný příspěvek

en: Subtle Background
cs_CZ: Jemné pozadí

en: Summary
cs_CZ: Shrnutí

en: Tags
cs_CZ: Štítky

en: The page you were looking for could not be found. It might have been removed, renamed, or did not exist in the first place.
cs_CZ: Vámi hledaná stránka nebyla nalezena. Možná byla odebrána, přejmenována, nebo neexistuje.

en: Theme Options
cs_CZ: Možnosti šablony

en: We could not find any results for your search. You can give it another try through the search form below.
cs_CZ: Pro vámi zadaný text nebylo nic nalezeno. Můžete to zkusit znovu pomocí níže uvedeného vyhledávacího formuláře.

en: Widgets in this area will be displayed in the first column in the footer.
cs_CZ: Widgety v této oblasti se zobrazí v prvním sloupci zápatí.

en: Widgets in this area will be displayed in the second column in the footer.
cs_CZ: Widgety v této oblasti se zobrazí ve druhém sloupci zápatí.

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
cs_CZ: Hledat &hellip;

en: says:
cs_CZ: &#32;

[ctx: submit button]
en: Search
cs_CZ: Hledat

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
cs_CZ: https://cs.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
cs_CZ: Vývojáři WordPressu (a překladatelé)

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwenty/
cs_CZ: https://cs.wordpress.org/themes/twentytwenty/
